Badanie pola widzenia jest jednym z kluczowych take a look atów przeprowadzanych w ramach diagnostyki jaskry. Badanie ułatwia wykrycie wczesnych, często bezobjawowych zmian chorobowych oraz potwierdza istnienie zmian bardziej zaawansowanych.
Okulista może wykryć jaskrę podczas prostego, ale kompleksowego badania oka. W trakcie wizyty lekarz wprowadza krople do oczu, aby rozszerzyć źrenice, a następnie za pomocą specjalnego światła i soczewki powiększającej bada tył oka i nerw wzrokowy.
Jaskra z otwartym kątem przesączania przez długi czas nie daje żadnych odczuwalnych przez pacjenta objawów lub też są a single minimalnie odczuwalne.
Warto też wiedzieć, że jest to choroba dziedziczna – ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli ktoś w naszej rodzinie zmagał lub zmaga się z tym problemem. Wśród czynników ryzyka wymienia się też wiek powyżej 40. roku życia, znacznego stopnia wady wzroku oraz choroby kardiologiczne, takie jak nadciśnienie tętnicze.
Warto wiedzieć, że interpretacja badań w kierunku jaskry może być skomplikowana, dlatego zawsze powinna być dokonywana przez doświadczonego lekarza-specjalistę.
Diagnostyka jaskry polega na badaniu czy nerw wzrokowy dobrze działa. W tym celu sprawdza się pole widzenia i wykonuje badanie komputerowe tarczy nerwu wzrokowego HRT oraz badanie włókien nerwowych GDX. Badania te należy powtarzać two razy w roku. Leczenie jaskry polega głównie na obniżaniu ciśnienia w oku czyli przyjmowaniu specjalnych kropli. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu laserowego lub operacyjnego (laserowe leczenie jaskry).
Co więcej, jest to choroba nieuleczalna - przy pomocy leczenia farmakologicznego oraz operacyjnego można jedynie zatrzymać jej articleęp, nie da się natomiast cofnąć poczynionych już w nerwie wzrokowym zniszczeń.
Następnie tworzy się przestrzeń pod sklerą, gdzie ciecz wodnista może swobodnie odpływać. Często stosuje się dodatkowo wszczepienie materiału umożliwiającego dalszy odpływ cieczy, taki jak specjalne implanty lub płatki kolagenowe.
Kanaloplastyka: najnowsza, mało inwazyjna metoda leczenia jaskry. Podczas zabiegu chirurg leczenie jaskry warszawa udrażnia istniejące drogi przepływu cieczy wodnistej, usztywniając kanał przepływu specjalnymi nićmi z prolenu.
Jaskra jest często spotykaną chorobą oczu, która prowadzi do nieodwracalnego zaniku nerwu wzrokowego, a tym samym może powodować poważne upośledzenie wzroku, a nawet ślepotę.
Po postawieniu wstępnej diagnozy każda osoba chora na jaskrę lub podejrzana o nią, powinna mieć wykonaną pełną dokumentację okulistyczną: z oceną tarczy nerwu wzrokowego i szerokości kąta przesączania oraz stanu funkcji wzroku.
U większości pacjentów całkowite wyleczenie jaskry – nawet na drodze chirurgicznej – nie jest możliwe, ale dzięki wczesnemu wykryciu schorzenia można spowolnić jego rozwój i chronić nerw wzrokowy przed put upępującym uszkodzeniem.
Schematów leczenia jaskry jest bardzo wiele. Wybór terapii zależy przede wszystkim od zaawansowania zmian ocznych oraz podtypu choroby występującego u danego chorego.
Można powiedzieć, że zaburzenia w obrębie kąta przesączania są wyznacznikiem dalszego write-upępowanie. Jeśli kąt przesączania jest wąski, wykonuje się irydotomie laserowe w tęczówce, czyli zabieg który przeciwdziała wzrostom ciśnienia wewnątrzgałkowego i zabezpiecza oczy przed pogorszeniem widzenia.